ВИДЕО: На Сицилија паѓаше црн дожд


crn dozd etnaЦрн дожд од ситни камења ги вознемири граѓаните на италијанското градче Џардини Наксос, кој се наоѓа североисточно од активниот вулкан Етна во Сицилија.
Станува збор на вулкански камења и прашина кои направиле црн слој врз градот.
Вулканската активност засега не претставува опасност за локалното население.
Етна во воздухот исфрла вулканска чад, прашина и камења.
Вулканот бележи зголема активност во последниве денови, а имал и неколку ерупции во саботата.
crn dozd

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1