Видео: Најсмртоносното животно – убил најмногу луѓе во светот


Ова мало суштество е најсмртоносното животно на светот.Комарците убиваат 750.000 луѓе годишно.

Според оваа сјајна визуелизација која ја објави Бил Гејтс, комарците убиваат 163789 луѓе повеќе од останатите опасни животни заедно, вклучувајќи ги ајкулите, змиите и луѓето, вторите најсмртоносни „животни“.

BiggestKillers_-420x630

Имено, луѓето во контекст на животни се наоѓаат на второто место со проценети 475.000 смртни случаи. Останатите животни делуваат прилично безопасно кога ќе се споредат со комарците и луѓето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1