Видео: Овој човек стапнал во секоја земја во светот – Македонија била 65 земја по ред


Грејем Хјуз 33 годишен авантурист од Ливерпул постави рекорд така што стана првиот човек кој стапнал во секоја земја во светот. Бил во 201 земја, а воопшто не користел авион.


Поминал 257.495 километри за 1.426 дена, патувал само со автобус, такси, воз или пешки – неделно трошел само 100 долари. Својата експедиција ја нрекол Одисеја.

Тргнал од Уругвај на 1 јануари 2009 година – Македонија била 65-та земја која што тој ја посетил. Последната земја на списокот била Јужен Судан. Патувањето не секаде му било пријатно – бил во затвор една недела во Конго, на Филипините одвај успеал да се спаси од муслиманските фундаменталисти, русите мислеле дека е сака да се шверцуа нелегално во земјата.

додека патувал дознал и дека неговата сестра, која боледувала од рак, починала. Но знаел дека сестраму нема да сака да го прекине подвигот поради неа и затоа продолжил.
За овие три години видел се и сешто – танцувал со домородците, се дружел со орангутани.
посетил 193 земји членки на Обединетите Нации, како и Палестина, Западна Сахара Авганистан, Северна Кореја, Ирак и други, а неговиот подвиг го призна и Гинисовата книга.
своето патешествие и го снимал и снимките ги поставувал на интернет. Еве дел од нив.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1