Видео: Пенкало што вибрира кога грешите


penkaloОва пенкало има способност да ги препознае правописните грешки и да почне да вибрира кога грешите за да ве предупреди.

Германската компанија “Лернстифт“ го разви ова пенкало. Засега е само прототип, а постојат “само“ две функции, “калиографија“ – која го препознава обликот на буквите и “ортографија“ – која ги препознава граматичките грешки. Идејата за овој проект настанала кога Фалик и Менди Волски почнале да го подучуваат својот син како да пишува

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1