ВИДЕО: Потоп во Хрватска, Далмација по вода вонредна состојба во Карловац


Во централниот дел на Хрватска, Карловац денеска е прогласена вонредна состојба поради висок водостој на реките Корана и Купа. Во деловите на централна и источна Славонија се очекува раст на водстојот, бидејќи изминатата вечер паднале од 30 до 80 мм дожд, јавуваат локалните медиуми.

Во критичните населби се спроведуваат активности за евакуација на болните и непокретни луѓе.hrvatska-poplavi

Дождот кој непрекинато врнеше во Хрватска предизвика страшни поплави, посебно на подрачјето на Дубровник. Поплавени се 50 куќи, а полицијата и пожарникарите спасуваат луѓе заробени во надојдената вода.

Спасени се седум лица меѓу кои две деца и една непокретна жена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1