Направете си сами Баунти – рецепт од 4 состојки, готов за 10 минути


Баунти се познати мали чоколади во чиј вкус уживаат сите оние кои ја сакаат комбинацијата од кокос и чоколада. Сакате ли да си ги приготвите сами? Испробајте го овој супер едноставен рецепт за кој ви се потребни само четири состојки и 10-ина минути.

DSC_0824-650x325Состојки:

-200 мл. пастеризирано млеко
-150 г. трошки кокос
-400 г. шеќер
-400 г. чоколадо

Подготовки:

1.Во сад истурете млеко и додадете ги трошките кокос.

2. Додадете шеќер и се заедно добро промешајте додека не добиете густа, кремаста смеса.

3. Пренесете ја смесата во калапи или ово правоаголен сад, и ставете ја во фрижидерот се додека потполно не се олади.

4. Откако ќе се зацврсти извадете ја од калапите и исечете ја во правоаголни форми.

5. Еден по еден ден потопувајте ги целосно во однапред стопената чоколада и вратете ја во фрижидерот повторно да се олади и стврдне.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1