Видео: Призна – убив 1.600 луѓе


Брендон Брајан (27), кој порано работел како навигатор на беспилотно летало во американската воздухопловна армија, кажува како е да се биде одговорен за смртта на огромен број луѓе, причина заради која повеќе не е дел од убиствените мисии на својата земја.

prizna ubiecВо периодот 2006-2011 тој бил дел од армијата каде учествувал во мисиите во Авганистан и Ирак. Брајан вели дека се чувствувал како социопат и дека за време на мисијата го изгубил почитувањето за животот. Најлошото од се е што додека гледал како пред негови очи умираат луѓе, тој ја посакувал нивната смрт.

На овој човек како и на многу негови колеги од војската им бил дијагностициран пострауматски стрес. Одликувањата кои ги добил, а биле многубројни, не му значеле ништо, особено откако на хартија видел дека е одговорен за смртта на 1.626 луѓе убиени во мисиите во кои тој зел учество.

Во продолжение можете да ја слушнете неговата исповед.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1