Видео: Спектакуларен метеорски дожд денеска на небото


Најспектакуларниот метеорски дожд кој го добил името Геминид кој ќе трае неколку денови, најголем интензитет има ноќта помеѓу 13 и 14 декември.
Овој метеорски дожд ќе е видлив и со голо око од секоја точка на Земјата. Геминид има 120 метеори на час. Тоа се мали честички кои влегуваат во земјината атмосфера со голема брзина. Горат. Овие Геминд метеори патуваат релативно побавно од останатите, односно со брзина од околу 35 km на секунда.
Според меѓународната организација за метеори, геминд ќе е највидлив околу 2330 GMT на 13 декември.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1