ВИДЕО: Тито запалил кубанска пура во Белата Куќа и покрај забраната и предупредувањето од Никсон


Лидерот на Југославија, Јосип Броз Тито при посетата на САД во 1971 година и средбата со претседателот Ричард Никсон бил дочекан со највисоки почести.

За време на состанокот помеѓу двајцата претседатели, пред новинарите и фоторепортерите, Тито извадил и запалил кубанска пура, која што му ја поклонил лично Фидел Кастро.

Пушењето е строго забрането во Белата Куќа, а и посетата на Тито на САД била во време на заострени односи помеѓу САД и Куба, каде што лидер беше Фидел Кастро.

– Господине претседателе, ние во Белата Куќа не пушиме, му се обратил Никсон, на што Тито му одговорил:

– Добро за вас.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1