(ВИДЕО) Турција го повика германскиот амбасадор поради песна која го исмева Ердоган


Турското Министерство за надворешни работи го повика германскиот амбасадор Мартин Ердман, поради емитувана на германската телевизија NDR, сатирична емисија, соопшти списанието “Шпигел”, пренесува Ројтерс.

Во предавањето од 17 март беше изведена двоминутна песна, осмиот претседателот Реџеп Ердоган, наречена “Ердоган, Ердоган, Ердоган”.Song-Erdowie-Erdowo-Erdogan-extra-3-NDR-300x169

Министерството за надворешни работи на Германија одби да даде коментар.

Агенција Ројтерс истакна дека скандалот се развил во момент во кој германскиот канцелар Ангела Меркел активно бараат потесни контакти со Турција, чија помош и треба за справување со бегалската криза во Европа.

Анкара побарала песната веднаш да биде повлечена.

“Новинар кој пишува нешто што на Ердоган не му се допаѓа, на другиот ден веќе е во затвор … Тој ги мрази Курдите како чума и преферира да ги бомбардира наместо верските браќа од ДАЕШ (” Исламска држава “)”, гласи дел од текстот на песната

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1