Видео: „Вселенски лифт“ висок 20 километри ќе гради канадска фирма


Лифотот потсетува на кадар од филм со научно – фантастична тематика и е предлог на канадската фирма „Thoth Techology“, со цел да се намалат трошоците за истражување на вселената.Svemirski-lift

Лифотот ќе го гради канадска фирма и според најавеното, тој ќе биде 20 пати повисок од Бурџ Калифа во Дубаи. Целата структура ќе биде стабилизирана со активна контролна машинерија. Компанијата смета дека со изградбата на „вселенскиот лифт“ и платформата на самиот врв, ќе се намалат трошоците за испраќање на вселенско летало во вселената.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1