ВИДЕО: Загина човекот кој прв скокна на скии од карпа на Попова Шапка


Одличниот скијач и „Ем-ти-ви“ ѕвезда, Ерик Ронер (39) загина за време на падобранскиот скок во Скво Вели во Калифорнија, соопштила тамошната полиција.roner_thumb_medium500_287

Ронер кој важеше за еден од „кралевите на есктремните спортови“, удрил во дрво и останал приклешен во крошната, пред полицијата да успее да го ослободи, но само на лице место го прогласиле за мртов.

Скијачот и уште неколку падовранци настапувале на отворањето на голферски турнир. Тој беше познат по настапите во „Нитро цикрус“ на Тревис Пастране на „Ем-ти-ви“.

39-годишниот спортист имал жена и две деца.  Ронер е изведувач на првиот ски-скок од карпа на Попова Шапка (base jump), што е филмувано во рамките на серијата „Тетон гравити“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1