Трагедија: 13-годишно девојче почина поради употреба на тампон


Џема-Луис Робертс имала само 13 години кога починала поради токсичен шок. Се се сучило брзо. Се пожалила на болки во стомакот, па родитeлите веднаш ја однеле во болница, но за жал било предоцна.tamponsl

Недолго од првата менструација, почнала да користи тампони, за да не ги прекинува тренинзите по пливање.  Меѓутоа, користејќи тампони во својот организам внела бактерии кои и предизвикале токсичен шок и сепса.

По само една недела Џема починала од излив на мозокот, бидејќи и откажале белите дробови и срцето.

Мајката на девојчето ги предупредува девојките да внимаваат доколку користат тампони, добро да се информираат за нивната употреба.

Тампонот треба да се менува на секои два часа.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1