Видео: Започна Маршот за вистината на опозицијата


protest8Во 12 часот здружената опозиција тргна на „Марш за вистината“. Маршот започна од „Тафталиџе“ во близина на Веро, од улицата „8ми септември“, продолжува по „Теодосиј Гологанов“, по „Рузвелтова“, по „Народен Фронт“, по „Васил Ѓоргов“, по „Железничка“ и ќе заврши пред Министерството за внатрешни работи.

Како што велат од здружената опозиција, причината за маршот, како и за останатите улични активности е тоа што власта одбива да ја преземе одговорноста за настаните на „црниот понеделник“, за бруталното суспендирање на демократијата во земјата и одбива да покаже волја да Македонија повторно се врати на демократскиот колосек.

Видео – Бриф

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1