ВИДЕО: Жена врeскала покрај моштите на Света Петка – морничава глетка во храм


Во Соборниот храм на митрополијата на Молдавија се случила страшна сцена на празникот Света Петка. Имено, во овој храм се наоѓаат моштите на православната светителка Света Параскева, а една Романка морала да подлегне на ритуал за да престане да вреска и лелека.

Таа толку избезумено врескала што полицијата морала да ја однесе до кивотот, бидејќи наводно била опседната со зли духови.

Постара жена облечена во црно ја држела и нешто ? зборувала, додека другата стоела покрај патот и повторувала некаква мантра. Покрај нив стоел и локалниот свештеник.

После неколку минути, жената оденаш престанала да вреска иако пред тоа испуштала застрашувачки звуци.

На крајот била толку исцрпена што морале да ја однесат до Брза помош.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1