Виенскиот концерт руши рекорди


Кога денеска во 11 часот и 15 минути виенскиата филхармонија ќе го засвири Вагнер, Вери и бројните валцери – ќе ја слуша аудиториум од 81 земја.

vienski koncert

Овој настан секогаш е распродаден една година однапред, а го следат над 10 милиони луѓе низ целиот свет. и овој пат диригентската палка е во рацете на Франц Валзер Метц, музичкиот директор на виенската опера кој за прв пат го диригираше виенскиот новогодишен концерт минатата година.

Спектаклот е во златната сала, а ќе настапат и врвните играчи на балетот на државната опера.

Традицијата на Виенскиот концерт е од 1939. а за прв пат во историјата бројка на земји која ќе го пренесува е 81 земја.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1