Викендот дожд во цела Македонија, во недела снег на планините


Од сабота попладне до понеделник под влијание на нов влажен бран повторно ќе има врнежи од дожд кои најпрво ќе започнат во јужните делови на Македонија, а до крајот на денот ќе се прошират низ целата земја.ulica dozd 3 mk

Според УХМР, поинтензивни врнежите ќе бидат во текот на ноќта, како и во недела преку ден. На повеќе места до понеделник наутро се очекува да наврнат 35 литри на метар квадратен дожд.

Врнежи ќе има и во понеделник, но тие ќе бидат со послаб интензитет.

Во недела на планините врнежите ќе бидат од снег, а во понеделник висинската граница на снежните врнежи ќе се спушти и до 1000 метри надморска висина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1