Влијанието на витаминот Д врз ин витро оплодувањето


Жените со намалена концентрација на витамин Д во крвта имаат помал ризик за успех во ин витро оплодувањето, утврдија италијански научници.

Во истражувањето спроведено во миланската Ospedale Maggiore Policlinico се користени податоци за успехот на ИВФ кај 154 испитанички, со недостиг на витамин Д и 181 испитаници со препорачана концентрација на витамин Д во крвта.

matka porogjaj bremenostВо просек жените со доволно нормална концентрација на витамин Д имале двојно поголеми шанси дека ќе успеат да зачнат со помош на ИВФ, пишува „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“.

Со тоа, нормалната концентрација на витамин Д била поврзана со подобар квалитет на ембрионите.

Препорачаната концентрација на витамин Д во крвта се движи меѓу 20 и 30 нанограми по милилитар.

Витаминот Д во организмот се произведува по изложеноста на сончева светлина, а присутен е и во намирници како јајца, млечни производи и риба.

moja bolnica2 Повеќе информации за бременоста, овулацијата, месечниот циклус и се што ве интересира на следниот линк Моја Болница Скопје – (сајт) Моја Болница – Скопје (фејсбук)

Phone +389 2 2. 511-2016; 511-2017; 204-5577; 072. 273-934
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1