ВМРО-ДПМНЕ го оспори пред Уставен суд Законот за употреба на јазиците


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска поднесе инцијатива за проверка на уставноста на овој закон. Најголем проблем за нив е тоа што со законот се воведува втор официјален зкаон во државата, со што се губи значењето на македонскиот јазик, како и објавата на законот во Службен весник без потпис од шефот на државата Ѓорѓе Иванов.

Од партијата бараат од Уставниот суд и времена мерка да запре примената на зкаонот бидејќи според нив постои ризик од нанесување на штетни последици.

Од владејчката СДСМ тврдат дека зканот е уставен и дека со него не се загрозува мнакедонскиот јазик.

Откако Иванов го прекрши Уставот, во надлежност на Собранието и согласно можностите коишто ги дава Уставот, објавувањето на Законот е правен, законски механизам, за Собранието да функционира Собранието, коментираат од СДСМ.

Ова е втора инцијатива за кнот пред Уставниот суд. Минатата недела закнот го оспори и професорот Јове Кекеновски.

Во меѓувреме, од Јавното обвинителство велат дека во работа ги зеле кривичните пријави на ВМРО-ДПМНЕ против собранискиот спикер Талат Џафери, заменик генералниот секретар на парламентот Неџбедин Ибраими и за директорот на службен весник Мартин Костовски. Партијата ги сомничи дека ја злупотребиле службената положба, изврпшиле саботажа преку злосторничко здружужвање со објавувањето на законот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1