Внимание: Оваа замена за шеќер – HFCS е адитив опасен за здравјето – читајте етикети


Овој додаток е замена за шеќер, значително поевтин од него, но, исто така и опасен за здравјето. Готови производи, брза храна, безалкохолни пијалоци, сокови, јогурти, житарици, колачи, супи содржат глукозо-фруктозен сируп (HFCS, еден вид на сируп од пченка, која е многу поевтино од шеќер, но многу поопасен за здравјето, констатираат експертите. Овој додаток исто така се користи за продолжување на рокот на траење на храната.

aditiv-300x297Фруктоза е генерално отров за нашето тело, бидејќи мозокот не ја доживува како храна – и по јадењето остануваме гладни, вели д-р Carel Le Roux, специјалист за метаболитичка медицина на Кралскиот колеџ во Лондон. Фруктозата како гликозата е едноставен шеќер. Единствената разлика е во тоа што фруктозата во цревата влегува побавно, побавно оди и во циркулаторниот систем и на тоа начин доаѓа до ограничена апсорпција.

Истражувања на две групи на деца покажале дека фруктозата го забавува метаболизмот и предизвикува дебелина. Покрај тоа, како што пренесуваат британски медиуми, било откриено дека овој сируп содржи значајни количини на жива, која се користи во процесот на обработка на гликозата.

За разлика од дебелината овој опасен додаток наводно влијаел и на срцето, црниот дроб, бубрезите, го зголемува крвниот притисок и се поврзува со остеопороза, анемија, кариес и остеоартритис.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1