За Борис Трајанов титула национален уметник и пензија 1000 евра!


Претседателот Ѓорге Иванов  ќе го прогласи оперскиот пејач Борис Трајанов утре  за национален уметник на Република Македонија. boris trajanov Признанието се доделува согласно Законот за национален уметник на Република Македонија. Досегашни добитници на титулата национален уметник се пејачката Есма Реџепова-Теодосиевска, пијанистот Симон Трпчевски и режисерот Милчо Манчевски. За сите нив е предвидена доживотна државна пензија во висина од 60.000 денари.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1