ВНИМАВАЈТЕ: Бактерии откриени во вода од чешми близу цркви и џамии во Скопје


Водата од чешмите во верските дворови зачинета со бактерии. Според информациите на zdravstvo24.mk кај половината од нив биле пронајдени ешерихија коли и други патогени и заразни бактерии.

Луѓето ја пијат без да знаат дека е загадена и сериозна закана по нивното здравје. Многумина полнат и шишиња за дома. Ова го покажале последните анализи на скопскиот Центар за јавно здравје.

cesma

Најдрастичен пример е црква сместена во подножјето на Водно. Таму неколку пати по ред надлежните укажуваат за опасноста на изворската вода. Но проблемот се уште не е решен. Експертите по хигиена предупредуваат дека нејзината употреба може сериозно да го загрози здравјето.

-Може да дојде до ентероколити, дизентерија, стомачни проблеми, повраќања и многу други заразни заболувања. Кај лица кои имаат намален имунитет може да доведе до сериозни нарушувања. Не треба да се пие бидејќи е бактериолошки неисправна и граѓаните треба да бидат информирани за тоа, вели д-р Љупчо Костадиновски специјалист по хигиена во Центарот за јавно здравје-Скопје, пренесува Здравство24.

Неисправна и загадена е и водата од селските чешми во поголем број села во Арачиново. Опасните бактерии ги демнат и младите и старите. Експертите велат дека истата не е хлорирана и затоа ја дефинираат како небезбедна за пиење.

-Ние по секоја направена анализа доставуваме извештај до ДСЗИ, Агенција за храна и ветеринарство и ЦУК. Очекуваме што ќе преземат за надминување на проблемот. треба да се постават табли и граѓаните да знаат дека е штетна за пиење, вели д-р Костадиновски.

Сличен проблем се јавува секоја година. Иако надлежните поставуваат табли, истите ги кршат или отстрануваат посетители на објектите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1