Внимавајте Даваат тенџериња за злато – а фалс се


За стари златни предмети нудат садови од росфрај, за кои тврдат дека се со висок квалитет, но стручни лица предупредуваат дека се работи за фалсификат со сомнителен квалитет, а можеби и изработени од опасен материјал, пишува Дневник.Странци на кривопаланчани им нудат и продаваат садови за готвење, за кои тврдат дека се од висококвалитетно производство од марката „Силвер Ројал Солинген“. За овие производи, пак, наместо пари, барале злато и златни предмети и ги уверувале граѓаните дека се работи за оригинални садови, а цената ја одредувале според грамови од благородниот метал.


– Неодамна дојде еден човек, кој зборуваше српски и ми понуди комплет тенџериња за готвење. За нив ми побара да му дадам нешто златно, што било, некој скршен прстен, обетки, синџирче… Му реков дека немам и си отиде.

tendjerinja

Некои ја прифатиле понудата и во замена за златни предмети купиле од понудените производи.

– Ми рекоа дека се од висококвалитетен росфрај. Им дадов ситни златни приврзоци и едно скинато синџирче, а тие ги измерија и ми рекоа дека има околу 3 грама. Ги купив пред еден месец, ама с` уште не сум готвела во нив. Не знам какви се, дали се оригинални, вака не изгледаат лошо. Ми дадоа и картичка, ми рекоа сум можела преку неа да проверам за нив на интернет – вели 67-годишна пензионерка.

Фирма-увозник за Македонија на оригиналните производи од познатата компанија CS (Carl Shmids zohn) од германскиот град Солинген тврди дека се работи за фалсификат со сомнителен квалитет, а можеби изработени и од опасен материјал.
Од фирмата предупредуваат дека од 2012 година, според европските правила, на секој производ мора да има име на фирмата, адреса, веб-страница, телефон или препознатлив жиг, на што особено треба да обрнат внимание купувачите.

повеќе инфо на – Дневник 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1