Внимавајте, фалсификувани 500-тки кружат низ Македонија


Фалсификувани пари кружат низ Македонија, а најмногу во промет кружат банкноти од 500 денари. Според фотографиите до кои дојде еМагазин банкнотите тешко може визуелно да се препознаат од обичните граѓани, па и од трговците.

Дека банкнотите се фалсификат може да се забележи по квалитетот на хартијата која е потенка и помека и кај заштитната нишка која го нема жигот со број. Очигледен е фалсификатот и со потписот на гувернерот.

Фалсификуваните пари дури имаат и воден жиг. Овие фалсификувани банкноти се пронајдени во дуќан во населбата Автокоманда.

pari-1.jpg-500

pari-2.jpg-500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1