ВНИМАВАЈТЕ: Воздухот во Скопје опасен по здравје


Мерната станица за мерење на квалитетот на воздухот која е поставена кај ФИНКИ во населбата Карпош во Скопје, од утрово покажува дека квалитетот на воздухот во Скопје е на ниво на ОПАСНО .

zagadeno

Индексот се варира во текот на денот и изминатите 12 часа, покажува високо количество на сулфур и прашина. Нивото на прашина е 500-600 микрометри на метар кубен, а на сулфур диоксид е 60 микрометри на метар кубен.

Се препорачува децата и возрасните, но и лицата со белодробни заболувања и астматичари, да го избегнат изложувањето и престојот надвор. Останатите, да го намалат подолгото изложување и престојот надвор.

Податоци за квалитетот на водухот има на веб страницата http://www.skopjefinki.ekoinformatika.mk.

Извор – Факултети.мк

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1