Внимавајте врие од крлежи – за 10 дена 60 случаи на инфективна


Само за 10 дена на Клиниката за инфективни болести примиле 58 пациенти со убод од крлеж.  По неколку случаи регистрирале и останатите инфективни одделенија во државата.

krlezЗа среќа, инфектолозите за zdravstvo24 велат дека сите биле само амбулантски третирани и пуштени дома. Немало хоспитализации на потешки пациенти. Но пред да заминат добиле упатства од лекарите како да се однесуваат при каснување од крлеж и кога задолжително да побараат медиицнска помош. Исто така во никој случај не смее крлежот да го вадат на своја рака. Според инфектолозите ова е вообичаен период кога примаат вакви пациенти кои ги има од сите возрасти. затоа и министерството за здравство уште пред 2 месеци излезе со препораки за заштита од крлежи – носење на долга облека при престој во шума.

Во услови кога крлежот се отстранува во домашни услови или пак е задоцнето одењето на лекар, може да дојде и до посериозни компликации по здравјето односно до појава на лајмска болест.

Zdravstvo24

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1