Во бугарски туристички автобус со 34 патници пронајдена бомба


Експлозивна направа пронајдена е во автобус на бугарската „Омега група“ со 34 патници, кој патувал на релација Прага- Варна.

Директорот на компанијата Драгомир Петков, изјави дека рачно изработената бомба била со голема разурнувачка моќ била пронајдена синоќа, кога автобусот се наоѓал близу Будимпешта, објави денеска бугарски „Стандарт“.

avtobus patnicki

Петков рече дека патниците имале многу среќа бидејќи бензинот од канистерот во кој била експлозивната направа се истурил и почнал да се шири мирис, поради што возачите запреле и ја пронашле бомбата.

Тој вели дека патникот, кој ја поставил бомбата патувал со купена карта од Прага до Братислава, но излегол во Брно и не се вратил. Се претпоставува дека тој е Чех или Словак.

За случајот информирани се надлежните институции во Чешка, Словачка и Унгарија и земени се отпечатоци од канистарот во кој била експлозивната направа.

Патниците од автобусот каде беше пронајдена експлозивната направа, утрово стасаа во Бугарија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1