Во череп од глушец создале човечки црн дроб (Видео)


Научници од Јапонија успеале да создадат 5 мм широк црн дроб во внатрешноста на черепот на глувчето, со помош на матични клетки земени од човечка кожа.

Истражувачите од Универзитетот Јокохама, развиле матични клетки во клетки на црн дроб, по што додале матични клетки од крвта на папучна врвца. Изненадувачки, овие ќелии со меѓусебна комбинација формирале нешто силно, слично на човечки црн дроб.

„Случајното откритие“, и понатаму треба да се унапредува за да може да се искористи за човечка трансплантација.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1