Во Чикаго полошо од Сибир: Америка се подготвува за ледена апокалипса


Делови од САД се зафатени со многу ниски температури. Во Северна Минесота ветерот ја спуштил температурата на дури -51 степени Целзиусови.

Температурите под нулата ќе оштетат најмалку 55 милиони луѓе, навеле од Би-Би-Си и додале дека вонредна состојба е прогласена во Висконсин, Мичиген, Алабама и Мисисипи, а властите во Ајова ги предупредиле граѓаните да не вдишуваат длабоко додека се на отворена и да не зборуваат.

Американскиот метеоролошки завод објавил дека само 10 минути престој на ваков студ може да доведе до сериозни замрзнувања.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1