Во кои македонски градови е најзагаден воздухот?


Воздухот утрово е загаден во Тетово, Битола, Скопје, Кичево и Кочани.

Мерните станици во Тетово регистрираа концентрација на ПМ10 честичките од 345 микрограми на метар кубен, во Битола 270, во Кичево 163, а во Скопје на мерната станица во Центар се измерени 283, Лисиче 232, Гази Баба 211, Ректорат 171 и Миладиновци 89 микрограми.zagaduvanje

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1