Во Москва половина метар снег (Фото)


rusija sneg

 Во Москва изминатите четири дена падна половина метар снег што предизвика сообраќаен метеж во главниот град, но не го загрози функционирањето на аеродромите.


Висината на снежната покривка е над просекот за месец јануари, изјави заменикот градоначалник Пјотр Бирјуков.
– Изминатите четири часа наврнаа 50 сантиметри снег во Москва. Од почетокот на месецот паднаа 65 сантиметри снег, додека просекот за месец јануари е 42 сантиметри, истакна Бирјуков.
Според него машините за чистење снег во изминатите четири дена исчистиле 2,5 милиони кубни метри снег.
Функционирањето на аеродромите во главниот град Шереметјево, Домодедово и Внуково не е загрозено и нема откажување на летовите

rusija sneg2

rusija sneg

rusija sneg 3

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1