Во Охрид ќе никнат 10 нови хотели


Луксузни хотелски комплекси ќе се градат во Охрид. Веќе се бараат инвеститори за 10  локациите во населбите Свети Стефан, Далјан, Андон Дуков и Грашница.

ohridЕдна од локациите на која ќе се гради современ хотелски капацитет е онаа на некогашниот хотел „Палас“, кој со години не работи и е руиниран. Овој хотел има нерешен имотно- правен статус и е под заштита на Управата за културно наследство.

Од општина Охрид се надеваат дека решавањето на статусот на овој објект може повторно да го врати сјајот на еден од најубавите хотели на охридското крајбрежје

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1