Во ова село Дедо Мраз навистина постои (Видео)


Рованиеми е главен град на финската покраина Лапонија , но , исто така место каде Дедо Мраз има канцеларија , каде што всушност ја чита поштата која пристигнува од целиот свет .

dedo mraz pukki-ja-sulkakynä-kuva-Pasi-Rauhala-21

Влезот во канцеларија е бесплатен, но ако сакате да добиете подарок од Дедо Мраз ” честа”  чини околу 30 евра. Се разбира, ќе имате можност да видите и џуџиња , кои  помогнат да се отвори и прочита поштата и кои ги изработуваат играчките.

Постои и официјална пошта на Дедо Мраз , која беше отворен во 1992 година. година, и каде што може да се добие уникатен печат дека е испратено писмо токму од поштата на дедо мраз .

Да биде навистина автентична атмосфера, ирваси има речиси секаде и се популарен транспорт на Дедо Мраз , кој е во неговото село секој ден,  целата година.

Ако не сте во состојба да патуваат во Финска, на официјалниот сајт на село на Дедо Мраз постои можност да ѕирнете преку камера во неговата канцеларија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1