Во оваа кутија е лекот за рак: Кубанската вакцина пристигна на Балканот (ФОТО)


Вакцината патуваше од Хавана до Србија, директно од аеродромот “Никола Тесла” и е префрленa во Институт за вирусологија, вакцини и серауми “Toрлак”, тестирањето и селекција на пациентите почнува од понеделник
Вакцина против рак на белите дробови “cimavaks EGF” пристигна во Србија. Авион со 1.680 дози на кубанскиот терапевтски лек слета на белградскиот аеродром “Никола Тесла”

Тестирање и селекцијата на пациентите за учеството во клиничкото испитување ќе се изврши во Одделот за пулмологија при Клинички центар на Србија, Клиничкиот болнички центар “Бежаниска Коса” и Институтот за белодробни заболувања во Сремска Каменица.Cimavax-vakcina1-620x350

Контингентот од вакцини, кој пристигна, содржи 1.680 дози, што е доволно за една година за 30 пациенти. Тие ќе примат 56 дози со оглед на фактот што вакцината се прима на лево и на десно рамо, како и на левиот и на десниот колк, односно пациентот добива четири вакцини.

Министерот за здравство, Златибор Лончар изјави дека откако вакцината ќе има биде дадена на пациентите кои се во терминална фаза на болеста, како и тоа дека најновите истражувања покажуваат дека со вакцината им се продолжува животот на пациентите за две до пет години.

– Тестирањето и селекцијата на пациенти кои доброволно ќе учествуваат во клиничка студија која ќе трае две години, ќе започне уште во понеделник. Потребни тестови за испитување на пациентите кои сакаат да учествуваат во студијата доброволно ќе одговорат на нивните лекари. За десет до 15 дена во Србија ќе пристигне и кубанската лекар, кој нема да остане тука но и кој ќе врши мониторинг на пациентите и давањето на вакцината – вели Лончар.Vakcina-2

Тој посочи дека вакцината ќе биде бесплатна, а не постои причина зошто некој да нуди пари за нив, и истакна дека најтешкиот дел беше дека вакцината ќе дојде во Србија. Тој истакна дека покрај пациентите во Србија таа може сакаат да им помогне на луѓето од регионот, бидејќи интересот во нејзиниот неверојатен.

Лончар посочи дека следниот Кубанскиот лек, кој во следните неколку месеци ќе пристигнат во Србија, ќе биде лекот за дијабетско стапало:

– Во овој момент на вакцината е приоритет, а следниот лек е за дијабетско стапало.
Директор на Институтот за белодробни заболувања на проф. Бранислав Перин рече дека за една година од рак на белите дробови во Србија заболуваат околу 6.000 луѓе, и дека потребата за оваа вакцина годишно има од 1.000 до 1.1000 пациенти.

– Што се однесува до контраиндикации, тие се исти како и со други вакцини, како што се треска, црвенило, и дека засега не постојат класични контраиндикации.

Вакцината е, всушност, наменета за пациенти со рак на белите дробови, особено во напредна Б третата или четвртата фаза. Таа го претвора ракот во хронична болест, па пациентите што ја примаат може да се живее, како оние што имаат дијабетес.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1