Во рудникот Алшар е пронајден нов минерал! (Видео)


Во рудникот Алшар во кавадаречко, истражувачки тим предводен од професор Боев открил нов вид на досега непознат минерал.

mineral

-После 30 години истражувачка дејност на локалитетот Алшар, дојдовме до нов минерален вид од групата на талиумските минерали и тоа е 55-иот минерал на Талиумот. Ова е значајно откритие во фундаменталниот дел од науката. Ова откритие немаше да биде возможно доколку во последен момент не ги добивме лабораториите кои беа донесени со програмата од Владата на Република Македонија, а со тоа се овозможија ваквите откритија, изјави професор Боев.

Целото интервју од вестите во Канал 5 можете да го погледнете во видеото:

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1