Во Штип згазен Чакал – 50 години го немало во Македонија


Во близина на штипската Дестилерија прегазено е животно – чакал. Ова диво животно веќе 50 години не е забележано во Македонија.

Ловџиите од здружението „Ловец“ конастатирале дека станува збор за чакал, кој е предатор и е многу опасно животно кое многу брзо се размножува.

Од здружението на ловците бараат ресорното министерство да го впише чакалот на листата на штетен дивеч и да се обезбеди награда за отсрел.

Последен пат отсрел на чакал е извршен во 60-тите години од минатиот век во близина на Дојран, оттогаш ова животно не е забележано во Македонија. Според ловците веќе е забележана штета на добитокот која може да е поради присуството на овие животни кои делуваат чопоративно и се многу опасни.

Фото – Курир

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1