Во сообраќајката со Брзата помош имало 4 год дете – го спасила медицинската сестра


При денешната тешка сообраќајна несреќа на Партизанска четири лица беа повредени, при што во амбулатното возило се превезувало болно 4 – годишно дете кое благодарение на реакцијата на медицинската сестра останало неповредено во страотнито судар.

soobrakjaka brza pomosСпоред информации на порталот zdravstvo24.mk амбулантското возило имало вклучено ротационо светло. Екипата превезувала 4 годишно болно дете кое од ГОБ 8-ми септември требало да биде транспортирано на Клиниката за детски болести. Детето е во стабилна состојба и без повреди.

Го спасила медицинската сестра која во моментот на несреќата ја испружила раката детето да не ја повреди главата. Таа завршила на Ургентен со гипс на раката. Во Ургентниот центар на скопските клиники помош им била укажана и на лекарката од службата за Итна медицинска помош како и на возачот. Докторката имала потрес на мозокот, а возачот е со полесни повреди и е во стабилна состојба. Сите тројца се пуштени на домашно лекување, велат за zdravstvo24.mk лекарски извори.

Четири годишното дете со друго амбуланстко возило на службата 194 веднаш било пренесено на Детската клиника каде требало да биде лекувано, но нема последици од сударот. Во сообраќајката биле повредени и двете лица кои биле во Пасатот. Причините за несреќата треба да ги утврди полицијата која извршила увид на местото на сообраќајката

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1