Во Талин јавниот превоз е бесплатен


Главниот град на Естонија, Талин е прв во Европската унија што има бесплатен јавен превоз за своите жители, јави Танјуг. guzva_bus
Користењето на целокупната автобуска и трамвајска градска мрежа е бесплатно, а најавени се и нови автобуси.
Градскиот совет на Талин објави дека од воведувањето на бесплатниот превоз, на почетокот на годината, значително е зголемен бројот на корисници на јавен превоз.
Властите на главниот град на Естонија за таков чекор се одлучиле бидејќи приходите од продажбата на билети покривале само третина од трошоците на јавниот превоз.

Mia

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1