Во Унгарија приведен припадник на Исламската држава, се обидел да…


Унгарија притвори 29 азиланти во судирите на Унгарско – Српската граница денес, среда. Меѓу нив е идентификуван и еден терорист, изјавил помошникот за безбедност на Премиерот на Унгарија.migrANTI ograda ungarija

Гворги Баконди, безбедносен советник на Унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјавил дека 20 полицајци се повредени во нередите откако бегалците ја пробија жичаната ограда на границата помеѓу Унгарија и Србија на преминот Роске – Хоргос.

29 лица се уапсени, изјавил Баконди и додал дека “полицијата исто така фати и идентификуваше терорист”

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1