Во затвор затоа што го запалила силувачот на ќерка си


Шпанката Марија дел Кармен Гарсија де Бенехузар во 2009 година е осудена за убиството што се случи 2005 година. Иако беше ослободена од страна на судот, Врховниот суд во Валенсија повторно ја врати помеѓу решетки. Таа го уби Антонио Соријано, кој е 1998 година ја силуваше нејзината ќерка и кој од затвор излезе со условна казна. 

majka3-630x428Само што излегол на слобода, Соријано ја сретнал Гарсија и со потсмев ја прашал „Како е ќерка ти“.

Истиот ден, Гарсија купила бензин, го нашла Соријано во кафуле, го полила со бензинот и го запалила. Тој починал 11 дена подоцна во болница, како последица од претешките изгореници.

Ќерката на Гарсија била силувана од страна на Соријано кога имала само 13 години.

Судот првично ја осуди мајката на девет и пол години затвор, но судските службеници ја ослободија поради посебни околности како чистото досие и привремено лудило.

Сепак, Врховниот суд во Валенсија пресуди дека Гарсија е виновна и ја врати назад во затвор, но со скратена казна, јавува „Хафингтон пост“.

Denesen

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1