Воинот на коњ ќе стане Александар Македонски од хеленскиот антички период


Нема да има уривање на споменици од проектот Скопје 2014 година, туку ќе има преименувања, најави владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Споменикот Воин на коњ ќе се вика Александар Македонски со објаснување дека тој е симбол на хеленскиот антички период. Истата судбина ќе ја имаат и спомениците од другата страна на реката Вардар во центарот на Скопје, оние на Филип Втори и Олимпија.

– Нема уривање, тие станува симбол на пријателство меѓу Макеоднија и Грција. Не се срамиме да ги нарекуваме спомениците така како што се – рече Бошњаковски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1