Волво прави автомобил со кој е невозможно да направиш судар (Фото)


 

Фабриката за производство на автомобили Волво развива технологија со која ќе произведува автомобили со кои ќе биде невозможно да ви се случи некаква незгода, поради сензорите вградени во нив.

Возилата ќе бидат управувани автоматски, а токму поради сензорите, истото ќе реагира на предметите кои што се околу него. Производителот на ваквите автомобили вели дека истите ќе се најдат на британските патишта од 2020 година, иако има гласини кои што најавуваат дека истите би можеле да се најдат и порано на пазарот и тоа веќе од 2014 година.

 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1