Возилото на Брза Помош застанало за реанимација на пациент – полицaјците му пишале казна од 120 евра


Итната медицинска помош во вторникот наутро во болницата во Лисабон возела 80 годишна жена која доживеала инфаркт, а кога нејзината состојба се влошила, екипата на итната помош се одлучила да застанат за да и направат реанимација.

SRBIJA NOVI SAD STEFANOVIC POLICIJA

Возач на амбулантно возило во Лисабон, Португалија заработил казна од 120 евра за погрешно паркирање откако со Брзата Помош застанал за да му се направи реанимација на пациентот.

Лекарскиот тим во вторникот рано наутро бил повикан од блиските на 80годишна жена која доживеала инфаркт.
Лекарите успеале да ја стават во возилото но по пат нејзината состојба се влошила и тие морале да застанат за да ја реанимираат. Не усепале во тоа и жената починала, но полицајците немале милост и напишале казна.
Откако веста се прошири во јавноста, полицијата ја призна грешката и ја повлече казната

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1