Вознемирувачко видео!! Касетни бомби убија 10 деца


Касетни бомби фрлени на една селска населба источно од главниот град на Сирија усмртиле 10 деца, а најмалку 15 се повредени. Ниту едно од децата не е постаро од 15 години.

Според објавеното видео на кое се гледаат телата на дечињата и мајки како плачат над нив нападот се случил во селото Deir al-Asafir, источно од Дамаск.

Според изјавата за Reuters на сирискиот опозиционен активист Abu Kasem се повеќе касетни бомби се употребуваат, а според Human Rights Watаch на интернет има се повеќе видеа кој се доказ за тоа.

Според извештаиите на BBC. Опозиционерите го обвинуваат претседателот и војската, но властите во Дамаск ги отфрлаат обвинувањата дека  воопшто располагаат со таков вид на оружје.

ВНИМАНИЕ ВИДЕОТО Е ВОЗНЕМИРУВАЧКО !!!!!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1