ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: терористички напад во Истанбул – Разнесени тела околу Аја Софија


Бомбаш-самоубиец од Сирија е одговорен за денешниот напад во Истанбул, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.istambul-teroristicki

Ердоган остро го осуди нападот, при тоа посочи дека загинале десет луѓе. Меѓу убиените има турски граѓани и странци.

Инаку експлозијата се случила во 10:20 часот по локално време (9:20 часот по средноевропско време).

Причините за експлозијата засега не се познати, но според непотврдени информации, станува збор за терористички напад извршен од бомбаш-самоубиец, најверојатно жена.

ТАСС јави дека според турските безбедносни служби, зад експлозијата најверојатно стои џихадистичката група Исламска држава (ИД).

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1