Вработените можат да проверат дали газдите им плаќале придонеси


Граѓаните со најмногу неплатен стаж во периодот од 90те до 2005 година. Во овие години придонесите за пензиско и здравствено осигурување биле плаќани одвоено , а работодавачите го плаќале само здравственото осигурување.  Од Фондот велат дека се признава само стажот за кој што е платен придонес.oglas rabota vrabotuvanje

Граѓаните денеска проверуваа колку стаж имаат, и очекуваат да биде регулиран.

На барање на голем број на работници од пропаднати фирми, кои поради стечај или други причини подолго време не постојат или не работат , премиерот Груевски најави Закон за откуп на стаж по намалена стапка.

Со најавените законски измени работниците сами ќе можат да си ги платат придонесите за пензиско и инвалидско осигурување кои што не им се платени во периодот до крајот на 2008 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1