Временска прогноза за неделата што следи


Во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален дожд и ретка појава на грмежи. Во вторник нашето подрачје ќе потпадне под влијание на циклонска активност и на нестабилна воздушна маса која ќе услови нестабилно облачно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.oblaci mk2 (2)

Во среда ќе има локални слаби врнежи од дожд, особено претпладне. Ветерот ќе го промени правецот во северен, што ќе предизвика пад на  дневната температура за неколку степени.

Последниот влажен бран кој што се спушта над Македонија најверојатно ќе го расипе времето за првомајските празници. Како и секоја година, така и оваа среде продолжениот викенд ќе имаме проблем со врнежите.

Метеоролозите најавуваат периоди со дожд за Први мај и тоа речи си низ целата територија на Македонија. Температурите нема да надминат 20 степени.

Слично време ќе не очекува и на 2 мај, кога можноста за дожд ќе биде помала.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1