Врисоци на оваа жена веќе 50 години ги прогонуваат њујорчаните


Помина 50 години откога Кити Ѓеновезе, враќајќи се дома, беше избодена на смрт со нож во Њујорк, кој се уште го памети убиството бидејќи никој од неколку десетици сведоци не реагирал на злосторството, а убиецот никогаш не бил пронајден.

445099_kiti-djenoveze-3-foto-ap_ffСамо во текот на изминатава година биле објавени најмалку пет наслови за оваа злосторство кое се смета за еден од највлијателните настани во историјата на психологијата и на психолошките истражувања.

Убиството на Кити станало симбол за урбанта апатија и за недостигот на сочувство.

Во текот на истрагата, полицијата утврдила дека дури 38 луѓе го виделе нападот и никој од нив не повикал полиција, ниту пак и помогнал на жртвата.

Еден брачен пар дури и си донел столови до прозор за да може подобро да го набљудува насилството.

Случајот „Ѓеновезе“ бил повод за воспоставување на итниот телефонски број 911 и за донесување на „законот за добриот Самариќанец“ кој им помаѓа на луѓето во несреќа.

445101_kiti-djenoveze-4-foto-ap_f

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1