Вучиќ и Кери разговараа за убиството на српските дипломати


Претседателот на владата на Србија, Александар Вучиќ, во телефонски разговор со државниот секретар на САД, Џон Кери, соопшти дека српската влада и премиерот лично се запознати со сите детали за истрагата за убиството на српските дипломати, кои САД и нивната служба ги спроведуваат.

Кери во разговорите со семејствата и премиерот Вучиќ изразил сочуство за загинувањето на Слаѓана Станковиќ и Јовица Степиќ, соопшти владината канцеларија за односи со медиумите.vucic33

Вучиќ изјави дека Србија бара одговорност за нивното загинување и истакна дека сите трагични последици мора да бидат испитани.Вучиќ во Лондон на оваа тема разговараше и со заменикот на државниот секретар на САД- Хојтом Јием, од кого побарал информации со кои САД располага.

– Разговаравме за американските бомби кои ги усмртија нашите државјани, сограѓани и дипломати, но што и да кажам за тоа се плашам дека некој ќе собира политички поени, вели Вучиќ за РТС:

Премиерот за РТС истакнал дека некои луѓе не заслужуваат некој да им одговори на што било бидејќи единствен начин да ја добијат довербата е да бидат некрофили и својот политички живот го основаат на нечија трагедија и смрт.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1