Избрканите обвинителки од СЈО ќе се вратат во старите обвинителства


Обвинителките Лејла Кадриу и Марија Ѓорѓева нема да останат во Специјалното обвинителство, а Советот на Јавни обвинители ќе треба да ја поддржи одлуката на Катица Јанева за нивно отпуштање од тимот.katica janeva 555

За ова најверојатно ќе биде одлучено  на седница. Нивните функции во скопското и тетовското обвинителство се „во мирување“ и тие се’ уште формално се водат во Специјалното обвинителство иако не одат на работа веќе еден месец. Јанева не одговори дали двете обвинителки издавале тајни, единствениот одговор беше дека биле вишок во специјалното обвинителство.

 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1